KRİZDE KRİZ YÖNETMEK

KRİZDE KRİZ YÖNETMEK

Eğer ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.
Warren Buffett

Kayıp etmesini bilen , anladığında tedbir alan iş insanıdır. Stajyer ,uzmanlık ve akademik iş kollarında olduğu gibi iş tecrübesi usta çırak iliskisine dayanır. Çıraklığını yapmadığınız işin ustası ustası olmadığınız işin patronu olamazsınız. Zamanı yaşamak yeni kuşaklara yetki devir etmek de kültüreldir. Para kayıp etmekle batmak farklı şeylerdir . Ben çok para kayıp ettim ama batmadım batmak kişisel kredibilitesini kayıp etmiş olandır.

Variyet başka tabiat başka

Dolaylı direk beş on yılda bir ekonomik krizler yaşıyoruz. Plansız ulusal yatırımlar , rekabet öz sermaye yetersizliği veya benzer nedenlerden . İş küçükten büyüğe doğru kurgulanır. Küresel düşün yerel davran yerine yerel düşün küresel davran anlayışı daha gerçekçidir. Çözümü uzaklarda değil kendi dinamiklerinizden , kültürel kabulleniriniz de arayın Ticarette yaşam gibi kendini tazeler . Ticari cesaretiniz , düşünce dünyanızın sınırları kadarsınız. İş insanın önemli özelliği girişimci olması uzaktan görülen ışığı somut verilerle yorumlayabilmesidir. Donanımlı iş insanı günceldir , literatürledir kitle iletişim araçlarını kullanabilendir , küçük işlerin matematiğini iyi yapandır

Bana söz verme güven ver

Kendinizi çınar ağacı zan ederken küçük bir sarsıntıda kavak ağacı olduğunuz anlaşılırsa iş işten geçmiş olur. Donatı değerleri yüksek olan bir yapı ile zayıf mukavemetli yapının depreme direnci ayni olmaz. İş tarifi , iş bölümü , süreç yönetimi randıman hesapları gibi temel kriterleri oturturmuş iseniz krize hazırlıklısınız demektir . Yönetmek ile idare etmeyi pratikte karıştırmamak gerekir . İyi yönetici kendisinden sonra yardımcı yetiştirebilendir. Her halin kendisiyle ile mümkün olabileceğini zamanla sınırlandırabilendir . Bilgiyi belgeye dönüştürün belgeleri yedekleyin kendiniz de saklamayın . İnanıyorum hissine kapılmayın inanmak bilgi değildir durumunuzu rakamlarla ifade edin. Şirketler maddi olanakları ve yönetimin vizyonu kadar büyüktür . Yönetim de kalite çok şey demektir . Şahısların , şirketlerin itibar değerlendirme kriterleri ayindir. Ticarete şartlarınız kadar delikanlısınız. Şartlarınızı hiç eğip bükmeden ilkesellikten vazgeçmeyin . Kontrolsüz büyüme , yönetim boşluğu sıkıntıların baş nedendir . Ticarette fiyat endeksli düşünmeyin iliskilerin niteliğini ve niceliğini esas alın . Şirket kasasını cebinizde hesaplarını kafanızda taşımayın , ayrı bir varlık olduğunu ilgili yasalar çerçevesinde yöneltilmesi gerektiğini bilin . Şirketlerin faaliyetleri toplum nezdinde olumlu olumsuz yönleriyle hafızalarda yer eder . Satın alma gücünüz taahhütlerinizi yerine getirmiş olmanız ekonomik değer ifade ettiğini bilin .

Çalışanlarınız performansı kriterleri , maaş politikasını piyasa gerçekleriyle kritik edin. Ürün ve hizmet kaliteniz çalışanlarınızın memnuniyeti ile direkt ilgilidir. Çalışanlarınız sizden ne kadar memnun ise müşterilerimizde şirketinizden o nispette memnundur.

Mekanik sistemlerin yedekleme ünitelerinde olduğu gibi bir hafiza olusturabildiyseniz çıkışınıza katkısı olur . Sosyal girişimcilik , sosyal sermaye ve yaratığınız güven ortamı dirilmek için ciddi mesnet olabilir. İhtiyaçlar sınırsız değildir satın alınan bir çok şeyin aslında ihtiyaç olmadığını kabul etmemiz gerekir . Zorunlu olan alımların dışındakiler beğeni esaslı veya çeşit olsun diye yapılmaktadır

Bir dağcı yüz metrelik tırmanış için aldığı tedbirleri on metre içinde alır.

Kırılgan ekonomiler dış risklere açıktır . Ticaret savaşları her sektör de mevcuttur. İhtiyaçlarımız ulusal piyasalar da yoksa pahalıdır .İhraç ettiğimiz ürünlerin kg fiyatlarının çok düşük olması bütünsel bir göstergedir . Kısa vadeli planlamadan uzun vadeliye planlama yapmak için soruna eğitimden başlamak gerekir . Üniversite giriş sınavlarında matematik sorularını çözme oranının düşük olması düşündürücüdür . Kainatı , gezegenimizi , coğrafyaları , coğrafyamızı en üst perdeden yorumlayamayan üretim de yapamaz. Okuduğunu anlamayan kavram üretemeyen ürün de üretemez . Üretmeyen üretenin müşterisidir . Belirli bölgelere yoğunlaşmış tüketim endeksli toplum kopyala kes yapıştırdan öteye gitmez . Yumurtaları aynı sepete koymamak , öz sermaye kredi tutarı dengesi , yanlış toprağa doğru tohumu ekmemek , doğru yerde doğru insanla işe başlamak gibi hafızayı takip toplumsal deneyimlerimiz birer tecrübedir.

Bir nehrin derinliğini iki ayağınla birlikte ölçme
Warren Buffett

Alacaklarınız yaşlı ödemeleriniz genç ise dışardan borçlanmak durumundasınız. Paranın zaman değeri , borç miktarı , borçlanma maliyetini iyi hesaplayın . Bankacınız sık ziyaret ediyorsa paranızdan haberi var veya borcunuzdan dolayı sizi markaja alıyor. İlave teminatlar almamız gerekiyor dediğinde bilin ki bir risk görüyor. Kredi dosyanız komisyonda henüz çıkmadı dediğinde tereddütleri var yeni taleplerde bulunabilir .Kredi kartı kullanıyorsanız banka cebinize paket krediler kullanıyorsanız banka işinize ortaktır. Banka kredi verdiğinde ödeme kabiliyetinize bakar , işinizin ödeme yapabilme potansiyelini esas alır . Kredi maliyetlerinden banka önce işinize , ödeme yapamamanız halinde malınıza ortak olur. Para sonuçtur para kimde ise kuralı da o koyar. Paranın geri dönüşü muhtemel riskleri kuyumcu hassasiyeti ile dikkate alınır . Para hareketlerinizi ödeme kabiliyetinizi en iyi bankacınız yorumlar. Söyledikleri acı gelebilir mal satan ile kredi kullandıranın riskler analizleri farklıdır .

Ekonomik sıkıntı dönemseldir dalgalı ekonomilerde dalga boyunun derinliğinden alta kalmış olabilirsiniz suların durulmasıyla kaldığınız yerden devam etmeniz mümkün .

Denizdeki balık denizin üstünde ne olduğunu bilmez.

Uzun süre yaratığınız kişisel itibarınızı , kredibilitenizi korumaya çalışın .Etrafınızı dinleyin her konuşulanı doğru kabul etmeyin kötü olmanızı istemeyenlerin tavsiyelerini dikkate alın durumuzu gözden geçirin . Herkesin gördüğü dolu bulutunu baktığınız halde görmüyor olabilirsiniz güncel fotoğrafı duygularınızla değil matematiksel verilerle okuyun . Borcunuzu küçümsemeyin menkul ve gayrimenkullerinizi kıymet artışlarını güncel tutun. Soruna yanlış yerden bakarsanız hesap hatası yapabilirsiniz malın rapor değeri ile satış kabiliyeti farklıdır . Piyasadaki olumsuzluklar sizin durumunuzla birleşince malınızın satış motivasyonu düşer borçlarınız da artar. Hesaplarınızı maksimum verilere göre yapmayın alacakla borç ödenmez sorunlara daha mütevazı yaklaşın.

Sorunlarınızın çözümünde tek başınıza hareket etmeyin küçük detayları kaçırmamak için hukuki ve mali destek alın .
İç dinamiklerinizi harekete geçirin kararlarınızı münferit değil müşterek almaya çalışın .
Anlaşmalarınızı devletin koyduğu kurallara göre yapın. Önemli bir konuyu küçük notlara yazarsanız konu önemsizleşir . Çözüm üretme geleneksel esnaf mentalitesi olabilir ancak kamu kurumları ve hukuki müesseselerle ilerleyin.

İnsanların yararına katma değer yaratan doğaya saygılı ekonomiler kalıcıdır. Kullandığımız her şey doğa menşelidir . Biyolojik çeşitliliği korumak insanoğlunun ortak sorunudur. Ticari kaygı , hırs her şeyin önüne geçmemelidir.

Tekrarı olanları yeniden kazanmak mümkün tekrarı olmayanları güvenceye alın . Yangından ilk kurtarılacakların listesin de olduğu gibi listenizin ilk sırasına sağlığınızı ve çekirdek ailenizi alın.

SONUÇ
Doğrularınız
yanlışlarınız
hatalarınız
Güncel koşullarınızın toplamıdır……

SAYGILARIMLA
RESUL ORMAN