KAISİAD’IN KAHVALTISINA YOĞUN İLGİ

KAISİAD TOPLANTISINA YOĞUN İLGİ

Gebze KAISİAD geleneksel buluşmalarına konuk olan Ardahan Ticaret Odası Gebze’de bulunan Kars,-Ardahan ve Iğdırlı işadamlarına bölgeye yatırım yapmaları çağrısında bulundu. GTO Başkanı Nail Çiler ise heyete “Gebze sizin eviniz” dedi.

 

Bir süredir Gebze’de bulunan Ardahan Ticaret Odası öncülüğündeki heyet, merkezi Gebze’de bulunan Kars Ardahan ve Iğdırlı işadamları Derneğinin ev sahipliğinde yapılan kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya ayrıca; Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, Ardahan KOSGEB İl Müdürü Ramazan Sivri, Serhat kalkınma Ajansı uzmanı Ahmet Köksoy, TKDK uzmanı Engin Cengiz ve Ardahan Üniversitesi Yapı işleri daire başkanlığından Mimar Emrah Kanpolat ve meclis üyeleri ile Ümit Medya Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Yıldırım, çok sayıda işadamı ve davetli katıldı.

KARAKUŞ. “BU ÜLKENİN HER KARIŞ TOPRAĞI BİZİM”

Toplantıda ilk konuşmayı KAISİAD Başkanı Meşaik Karakuş yaptı.  Karakuş; “Orada bir köy var uzakta, o köyün sorunları ile ilgilenmezseniz hiçbir zaman o köy sizin olamaz” diyerek başladı. Karakuş; “Bu ülkenin her karış toprağı bizim ama doğduğumuz yerleri de unutmamamız gerekiyor. Kars, Ardahan ve Iğdırlı işadamları olarak bu ülkeye hizmet etmeye çalışıyoruz. KAISİAD olarak paydalarımız Kars-Ardahan ve Iğdırlı işadamlarıdır. İşadamları olarak o bölgede yapılan üretimleri de sürekli desteklemeliyiz” dedi. Karakuş ayrıca bu sene de Sarıkamış’a bir iş gezisi düzenleyeceklerini ifade etti.

ÇİLER. “GEBZE SİZİN EVİNİZ GİBİ”

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler de Ardahan’dan gelen misafirlere seslenerek; “Gebze sizin evginiz. Burada kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz” dedi. Türkiye’nin başkentinin Ankara, sanayinin Başkentinin de Gebze olduğunu söyleyen Çiler; “10 OSB’de 105 bin 685 insan çalışıyor. Bugün 10 bin civarında nitelikli eleman ihtiyacımız var. Sadece Gebze’nin 260 bin seçmeni var. Türkiye’nin incisi olan İzmir’de 93, Gebze’de ise 106 ARGE merkezi var. Gebze olarak 72 ilin toplamından daha fazla vergi veriyoruz. Kars-Ardahan ve Sarıkamış bölgesini çok iyi biliyorum.” dedi.

Son yaşanan ekonomik gelişmelere de değinen Çiler, iş dünyasının asla ümitsiz olmaması gerektiğine dikkat çekerek; “Bugün ülkemizde yaşanan sıkıntıların % 40’ı küresel, yüzde 60’ı da yönetim eksikliğinden…Biz iş dünyası olarak bizi yönetenlerin kim olduğuna değil, nasıl yönetildiğine bakarız. Sakın moralinizi bozmayın, deniz dalgalandı diye martılar o mavi denizi terk etmez. Hep birlikte bu ülkenin kalkınması için elimizden geleni yapmalıyız. Siyasi görüşü ne olursa olsun bu ülke güzel bir yönetimle kısa sürede düzelir. “ dedi. Sarıkamış gezisinde dönemin Kars Valisi’nin Gebze heyetine randevu vermediğini de ifade eden Başkan Çiler, vali yardımcısının da “Bu iş formunu neden Sarıkamış’ta yapıyorsunuz” dediğine dikkat çekti. İş dünyası olarak sorunun değil, çözümün birer parçası olmalıyız” dedi.

DEMİRCİ. “ARTIK İŞ YAPMALIYIZ”

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci de Gebze bölgesindeki hemşehrileri ile bir arada olmaktan mutlu olduğunu söyledi. Bölgedeki işadamlarını Ardahan’a yatırım yapmaya çağıran Demirci; “Bölgede yapılacak cazip yatırım alanları olduğunu da ifade ederek; “Bu işler karşılıklı gidip gelmekle olur, o yıllar kullanılmazsa ot bitiyor. Ardahan sizin vatanınınız, bugün buradan doyuyorsunuz yarın orada doyacak birilerine vesile olacaksınız. Bu konuda çok fazla konuşmaya gerek yok, artık iş yapmak istiyoruz” dedi.

ÇİLER BOYLU DAVET ETTİ

Öte yandan programa organizatör Çiler Boylu öncülük etti. Programla ilgili açıklama yapan Boylu; “Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile olan dostluğum çerçevesinde onları Kocaeli’ne davet ettim. Burada ki Ardahanlı iş insanları ile bir araya getirip birliktelikleri oluşturmak, yatırımlar ve yatırım alanları hakkında bilgilendirme yapmaları için. Ben de bu anlamda Gebze KAISİAD, Kocaeli KAISİAD, Darıca Ardahan İl Derneği, Kars Ardahan Iğdır illeri Kültür ve Dayanışma Derneği’ne konudan bahsettim ve destek istedim, onlar da organize oldular. 26 Kasım cuma akşamı Darıca Ardahan İl Derneği ağırladı heyetimizi, 27 Kasım Cumartesi Gebze KAISİAD kahvaltı organizasyonu ve bilgilendirme toplantısı, 27 Kasım cumartesi akşamı Gebze Ticaret Odası Yön Kur Başkanı Sayın Nail Çiler misafir etti, 28 Kasım Kocaeli KAISİAD kahvaltı organizasyonu ve bilgilendirme toplantısı organize ettik” dedi.

KONUŞMACILAR SUNUM YAPTI

Program sonunda ise; Ardahan KOSGEB İl Müdürü Ramazan Sivri, Serhat kalkınma Ajansı uzmanı Ahmet Köksoy, TKDK uzmanı Engin Cengiz ve Ardahan Üniversitesi Yapı işleri daire başkanlığından Mimar Emrah Kanpolat bölgede yapılacak yatırımlarla ilgili işadamlarına sunumlar yaptılar ve cazip yatırım olanakları ile ilgili hibe ve teşviklerden bahsettiler.

 

 

????????????????????????????????????